APM: Byrokracie brzdí české podnikatelské prostředí

 

„Podnikatelské prostředí získalo 25 let po revoluci zcela novou tvář. Na rozdíl od divokých devadesátých let, kdy kdokoliv dělal cokoliv, je dnes slušnější. Jsem za to rád,“ řekl na úvod rozhovoru pro rádio BBC předseda Asociace podnikatelů a manažerů Radomil Bábek. Právě o důležitých milnících, které zásadním způsobem ovlivňují podnikání v ČR, stejně jako o činnosti a cílech Asociace samotné diskutoval její předseda s redaktorkou Romanou Navarovou.

 

Na začátku roku vstoupil v platnost nový občanský zákoník a naopak došlo ke zrušení obchodního zákoníku, což představuje jedny z největších změn v právním řádu České republiku po pádu komunismu. Aby toho nebylo málo, připomněli jsme si v květnu deset let od vstupu do Evropské unie. Současně bylo vypsáno nové programové období na čerpání dotací z evropských fondů pod názvem Horizont 2020. Jaký je pohled samotných podnikatelů a manažerů na uvedená fakta. Není toho příliš? Právě jejich názor zazněl prostřednictvím úst předsedy Asociace podnikatelů a manažerů Radomila Bábka. Ten potvrdil, že mnohé novinky nepřináší samotným podnikatelům často nic prospěšného. V současné chvíli sice nejsme schopni vyhodnotit všechny dopady legislativních změn, ale už teď můžeme říci, že jen sladěním zakládacích listin odčerpal stát z podnikatelského prostředí minimálně 4 miliardy korun.

 

Pohled Asociace podnikatelů a manažerů

V České republice dnes funguje řada organizací, které sdružují společnosti s různým zaměřením. Ze strany redaktorky Romany Navarové proto zazněla otázka, jak se v této konkurenci odliší Asociace podnikatelů a manažerů? Není lepší, aby podnikatelské prostředí reprezentovala pouze jedna silná organizace? Radomil Bábek zdůraznil, že Asociace je navrátit se přímo ke kořenům všech sdružení. Tedy být přitom a ovlivnit rámec, v němž se podnikatelské prostředí pohybuje. Důležité podle něj je, aby podnikatelé měli možnost vyjádřit připomínky k zákonům a představovali silného partnera, s nímž stát povede rozhodující diskuzi. Současně chce aktivně přinášet názory členů a chránit jejich zájmy. Ti často poukazují na velkou byrokratickou zátěž a zbytečnou regulativu ze strany státu. „Podnikatelé chtějí, aby je stát respektoval jako partnery. Zatím však máme pocit, že je tomu naopak a následně doplácíme na nepromyšlená a věci neznalá rozhodnutí úředníků,“ podotýká Radomil Bábek.

Poslechněte si celý záznam rozhovoru s Radomilem Bábkem věnovaný vlivu evropských dotací, členství v EU či aktuálních právních změn na podnikatelské prostředí. Jeho kvalitu totiž můžeme ovlivnit i Vy.

 

Záznam z vysílaní naleznete zde:

http://leteckaposta.cz/853594459